تاریخ : یکشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۱ 29 صفر 1444 Sunday, 25 September , 2022
3

آمادگی برق حرارتی برای تامین برق فولادی‌ها با همکاری صنایع

  • کد خبر : 3921
  • ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۸:۴۱
آمادگی برق حرارتی برای تامین برق فولادی‌ها با همکاری صنایع
مدیرعامل برق حرارتی گفت: علاوه بر همکاری با صنایع برای شروع عملیات اجرایی و احداث نیروگاه‌های جدید، حدود ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه گازی قابل ارتقا، ۳۰۰۰ مگاوات ساختگاه آماده احداث نیروگاه و ۳۰۰۰ و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه‌ فرسوده قابل نوسازی در اختیار این شرکت است که حاضریم آن‌ها را به صورت مزایده در اختیار صنایع قرار دهیم.

محسن طرزطلب در سمینار تخصصی چالش برق در زنجیره فولاد با تاکید بر اینکه حداکثر تولید برق نیروگاه‌های حرارتی کشور در بهترین شرایط حدود ۵۱ هزار مگاوات است، افزود: حتی در شرایط ترسالی و فراهم شدن امکان استفاده حداکثری از نیروگاه‌های برق‌آبی این عدد از مرز ۶۰ هزار مگاوات عبور نخواهد کرد، ولی میزان نیاز مصرف فعلی برق در کشور به بیش از ۶۷ هزار مگاوات رسیده است، لذا در بهترین شرایط تولید انرژی باز هم دچار کسری شدید تولید برق هستیم.

وی یادآور شد: در چند سال اخیر به دلیل وقوع ترسالی امکان استفاده حداکثری از نیروگاه‌های برق‌آبی و جابجایی بار صنایع پرمصرف برای وزارت نیرو وجود داشته تا بتواند به نحوی دوران پیک مصرف برق را مدیریت کند، اما در سال جاری به دلیل افزایش دما و بروز خشکسالی بی‌سابقه در کشور این روند تحقق نیافته و مطمئنا مشکلات پیش‌ آمده در تابستان امسال طی سال‌های پیش‌رو نیز ادامه خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد:‌ شرکت برق حرارتی برای مدیریت شرایط یاد شده و به منظور کمک به بخش صنعت و به‌ویژه صنایع فولاد کشور آماده است تا مالکیت نیروگاه‌های دولتی که با راندمان ۳۳ درصد در حال فعالیت هستند، به شرط تکمیل آن‌ها و افزایش راندمان این واحدها به ۴۸ درصد آن‌ها را در اختیار صنایع قرار دهد.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی با تاکید بر اینکه در حال شناسایی سرمایه‌گذاران و متقاضیان ورود به این عرصه هستیم، گفت: این شرکت آماده است تا نیروگاه‌های فرسوده دولتی را نیز در اختیار بخش فولاد قرار داده تا پروژه‌های نوسازی آن‌ها توسط صنایع اجرایی شود.

طرزطلب با اشاره به آمادگی برق حرارتی برای واگذاری ساختگاه‌های آماده احداث نیروگاه‌ به صنایع، افزود: در صورتی که این اتفاق از سوی صنایع عملیاتی شود این تضمین نه از سوی وزارتخانه‌های نیرو و صمت بلکه از سوی دولت به صنایع داده خواهد شد که در صورت تبدیل واحدهای گازی به سیکل‌ترکیبی، نوسازی نیروگاه‌های فرسوده و احداث واحدهای جدید نیروگاهی، نسبت به قطع برق آن‌ها در شرایط نیاز مصارف خانگی، عمومی و تجاری اقدام نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در کنار ساخت نیروگاه جدید باید نوسازی واحدهای قدیمی در دستور کار قرار گیرد، گفت: وزارت نیرو آماده است تا در زمینه احداث نیروگاه‌های جدید هرگونه تضمین و یا مشوق‌ مورد نیاز صنایع را در اختیار آن‌ها قرار دهد. همچنین اگر صنایعی برای احداث نیروگاه جدید نیاز به ارز دارند، وزارت نیرو حاضر است هماهنگی لازم را با بانک مرکزی انجام دهد تا از محل صادرات بخش فولاد، ارز مورد نیاز احداث نیروگاه‌ها در اختیار صنایع قرار گیرد.

طرزطلب خاطرنشان کرد: علاوه بر همکاری با صنایع برای شروع عملیات اجرایی و احداث واحدهای جدید نیروگاهی حدود چهار هزار مگاوات نیروگاه گازی قابل ارتقا به سیکل‌ترکیبی، ۳۰۰۰ مگاوات ساختگاه آماده احداث نیروگاه جدید و ۳۵۰۰ مگاوات نیروگاه‌ فرسوده قابل نوسازی در اختیار این شرکت است که حاضریم آن‌ها را به صورت مزایده در اختیار صنایع قرار دهیم.

مدیرعامل برق حرارتی  گفت: امکان دیگر برای صنایع، افزایش توان تولید و ارتقای واحدهای در حال اجرا است که برق حرارتی در صورت انجام سرمایه‌گذاری توسط بخش صنعتی امکان در اختیار قرار دادن برق تولید شده را به صنایع خواهد داشت.

لینک کوتاه : https://wena.ir/?p=3921

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.